Zákon o dětských skupinách byl vetován prezidentem

Naděje pro (nejen) lesní školky žije!

Jsme svědkem dalšího zvratu kolem zákona o dětských skupinách.

Návrh zákona o dětských skupinách byl nejprve Senátem vrácen zpět do Poslanecké sněmovny. Hlavní problém tohoto zákona byl zejména ten, že určoval povinnost registrovat se k dětské skupině všem subjektům, které zajišťují péči o malé děti. Jinými slovy –  takový subjekt by v případě přijetí tohoto zákona musel být buď dětská skupina, nebo rejstříková mateřská škola splňující podmínky ministerstva školství.

Podmínky pro zřízení dětské skupiny jsou sice mírnější než u klasické mateřské školky, ale určitá omezení a povinnosti zde jsou –  například co se týká maximálního počtu dětí nebo hygienického zázemí.

Povinná registrace k dětské skupině znamenala velké riziko zejména pro lesní školky, ale i jiné subjekty, které by měly problém splnit podmínky stanovené pro dětskou skupinu. Senátní návrh dobrovolné registrace k dětské skupině zněl logicky.

Dětské skupiny by mohly nově vznikat, ale existující subjekty by nebyly ničím ohroženy. V rámci otevřeného tržního prostředí by zůstalo na rodičích, zda umístí svoje dítě do veřejné mateřské školy, do soukromé mateřské školky, která je v zapsána v rejstříku školek ministerstva školství, do dětské skupiny – tj. nově vzniklého subjektu, který splňuje podmínky pro dětskou skupinu danou zákonem, anebo zda umístí své dítě do soukromé školky, která podniká dle živnostenského oprávnění. Zodpovědnost posoudit, zda nerejstříková školka zabezpečí adekvátní péči o své dítě, by tedy zůstalo zcela na rodičích. Rodiče by sami posoudili, zda je personál v dané nerejstříkové školce dostatečně kvalifikovaný, zda má školka dostatek umyvadel, záchodků a zda počet dětí ve školce je pro ně akceptovatelný, zda je zahrada dostatečně veliká atd…

Senátní návrh dobrovolné registrace u poslanců bohužel neprošel. Jen o čtyři hlasy přehlasovali poslanci senátory a zákon byl přijat ve svém původním znění. Už to vypadalo, že bude mít hodně školek napilno počítáním, kolik že záchodků to mají a zda to bude novému zákonu vyhovovat. Už už to vypadalo, že bude mít spousta školek napilno s vyřizování administrativy pro registraci k dětské skupině. Před lesními školkami visela reálná hrozba zániku v případě, že se během jednoho roku jejich existence neuzákoní jinak.

Zákon o dětské skupině byl ale právě z důvodu sporné povinné registrace k dětské skupině, která ohrožuje řadu školek, dnes vetován prezidentem republiky.

„Tím, že Poslanecká sněmovna neschválila zákon ve znění pozměňovacích návrhů schválených Senátem, by došlo k tomu, že během následujících 12 měsíců by byly nuceny ukončit činnost takzvané lesní školky,“ zdůvodnil své rozhodnutí prezident s tím, že v tomto směru jde zákon proti záměru podpořit zaměstnanost matek s dětmi předškolního věku.

„Dochází k omezování společensky prospěšných občanských aktivit, na kterých stojí moderní demokratická společnost,“ konstatoval prezident.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákon o dětské skupině se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.