Poslanci dali šanci zákonu o dětských skupinách, prošel prvním čtením

Dětské skupiny coby vhodná alternativa klasických mateřských škol postoupily ve středu v Poslanecké sněmovně do druhého čtení. Dlouho diskutovaný zákon, díky kterému by měly péči zajištěnou i děti mladší tří let, Sněmovna poprvé projednávala už před dvěma lety.

Kritici zákona o alternativní předškolní péči namítají, že děti by byly ochuzovány o vzdělávání, které zákon dětským skupinám přímo nenařizuje. Stanovuje jim pouze hlídání a péči o děti s přihlédnutím k rozvoji jejich sociálních, kulturních či hygienických návyků a dovedností.

Oproti tomu podporovatelé zákona argumentují, že dětské skupiny primárně zajišťují přirozené potřeby dětí, garantují jim i dostatek pohybových a výtvarných aktivit.

Upozorňují i na to, že zákon by významným způsobem pomohl především matkám dětí mladších tří let, které současně s rodičovskými povinnostmi pracují, ať už na zkrácený úvazek, či z domova. Zároveň by jim umožnil neztratit kontakt s osvědčeným zaměstnáním před rodičovskou dovolenou a snazší opětovné začlenění do pracovního procesu.

Dětské skupiny nemají konkurovat školkám

Dětské skupiny nemají za cíl nahrazovat mateřské školy, ale nabízejí k nim alternativu. “Nedomnívám se, že by dětské skupiny nějakým způsobem ohrozily mateřské školy,“ uvedla Marksová. Kapacita standardních mateřských škol je v současné době značně omezená, jen loni v září musely školky odmítnout přijetí 50 tisíc dětí. Zastánci zákona rovněž podotýkají, že rodiče by měli mít svobodnou volbu, kam své dítě umístit.

Návrh umožňuje i daňové zvýhodnění rodičům, kteří by se rozhodli své děti do dětských skupin zapsat. Byla by jim poskytnuta sleva na dani z příjmu, případně by pro ně vznikla možnost náklady daňově uznat.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zákon o dětské skupině se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.